narcizmo-pozymiai-psichologe-Agnieska-Kasinska_psychodemia.lt

Narcizai laikosi kitų taisyklių negu mes visi. Taiko dvigubus standartus, o tai reiškia, tikisi ypatingo elgesio su jais, pasireiškiančio privilegijomis ir lengvatoms- teigia Julie L. Hall savo knygoje „Narcizas tavo gyvenime“. Aptarsime narcizų elgesį, o tiksliau, tai ko jie nedaro . Tuo tarpu emociškai stabilūs žmonės tai daro nuolat.

„Narcizai beveik niekada nesikreipia pagalbos pas psichoterapeutą, į psichoterapiją ateina narcizų aukos, kaip sakoma, tai vienintelis sutrikimas, kada gydomas ne pacientas, o jo aukos.”

  1. Atsiprašymas

Narcizai niekada nuoširdžiai neatsiprašo. Jie laiko save viršesniais už kitus ir nesuvokia, kad padarė ką nors negero. Narcizams būdingas pranašumo jausmas verčia juos tikėti, kad už viską, kas nutiko blogo, kaltos žemesnės būtybės ar nepalankios aplinkybės, net (ypač) jie už tai yra atsakingi patys. Šeimos psichologė, Agnieška Kašinska, priduria, kad narcizai beveik niekada nesikreipia pagalbos pas psichoterapeutą, į psichoterapiją ateina narcizų aukos, kaip sakoma, tai vienintelis sutrikimas, kada gydomas ne pacientas, o jo aukos.

  1. Atsakomybės priėmimas

Nors narcizai yra linkę valdyti, jie neprisiima atsakomybės. Bet kokia atsakomybė kelia baimę narcizams, kad jie gali būti sukritikuoti, o kritikos jie labai bijo, todėl jie išmoksta puikiai perkelti atsakomybę kitiems arba tiesiog susiklosčiusiai situacijai.

  1. Savireflesija

Narcizams savirefleksija yra pavojinga teritorija ir jos reikia bet kokia kaina vengti, nes ji įkūnija nepakenčiamą pažeidžiamumą ir reikalauja emocinės stiprybės, ko jie neturi. Jų užduotis, kai galima stipriau slėpti nevisavertiškumo kompleksą.

  1. Atleidimas

Dėl tų pačių priežasčių, kodėl narcizai neatsiprašo, jie taip pat niekada neatleidžia. Visi žmonės jiems įkūnija grėsmę pralaimėti, todėl jie labai bijo spėjamo puolimo. Narcizam gyvenimas yra mūšio zona.

  1. Nesavanaudiški veiksmai

Nesavanaudiškumas ir altruizmas yra narcisizmo priešingybės. Kadangi jie neturi empatijos jie nesupranta, kas yra nesavanaudiški veiksmai, taip pat vertina ir kitų žmonių poelgius.

  1. Tikrų jausmų reiškimas

Narcizai patys nesupranta, ką jaučia. Jie slepia emocijas nuo kitų ir nuo savęs pačių.

  1. Emocinių niuansų matymas

Nors narcizai sugeba puikiai manipuliuoti žmonėmis ir aptinka jų silpnąsias vietas, jie nejaučia emocinių niuansų ir linkę mąstyti supaprastintai – juodai ir baltai. Jie arba idealizuoja arba nuvertina žmones. Platus emocijų spektras, kurį sveiki žmonės, ypač empatiški, patiria kiekvieną dieną, narcizams yra svetimas.

  1. Dėkingumas

Jie tiki, kad gyvenimas jiems skolingas, jiems visada ko nors trūksta ir jie jaučiasi nusipelnę daugiau. Kai narcizams viskas gerai klojasi, jie sėkmę priskiria savo talentui ir pranašumui prieš kitus, kai nesiseka, kaltina išorines aplinkybes. Dėkingumo jausmas jiems nepažįstamas, nes jie viską nuvertina arba idealizuoja.

  1. Įvertinimas ir pripažinimas

Gerai galvoti apie kitus žmones narcizams yra taip pat sunku kaip ir rodyti dėkingumą. Kai kitiems žmonėms, ypač šeimos nariams, pasiseka, narcizai paprastai ignoruoja ar sumenkina jų sėkmę arba stengiasi ją kokiu nors būdu priskirti sau.

Psichologė Agnieška Kašinska dalinasi pavyzdžiu iš klientų patirties: „ Edita skoningai įrengė namą. Mamai apsilankius, motina prie visų pasakė, kad dukra paveldėjo gerą skonį iš mamos, todėl jai pavyko gražiai įsirengti namus“.

  1. Savo pažeidžiamumo pripažinimas

Narcizai bet kokia kaina stengiasi pasirodyti nepažeidžiami. Stiprus nesaugumo jausmas verčia juos užimti gynybinę poziciją, todėl viskas, kas rodo jų silpnybes, kelia jiems grėsmę ir privalo būti pašalinta.

                                         Parengė Šeimos psichologė Agnieška Kašinska dirbanti su narcisizmo aukomis

                                            Pagal Julie L. Hall knygą „Narcizas tavo gyvenime“

Parašykite komentarą

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*