Narcizmas arba narcisizmas- tai charakterio tipas, kurio užduotis išlaikyti savo vertę per išskirtinumą, tas išskirtinumas kaip taisyklė įgijamas kitų, šalia esančių žmonių, sąskaita, teigia porų psichologė Agnieška Kašinska.

„Dažnai manipuliuojama tokiais žodžiais:” Koks tu sūnus, kad taip elgiesi” arba „Kokia tu nedėkinga dukra””

Jei esi narcizo partneris, greičiausiai esi priverstas būti tuo, kuris pastoviai juo žavisi, jam ploja, eini paskui jį kaip paskui vedlį. Bet tavo poreikių ir tavo nuomonės šiuose santykiuose nėra. Narcizas tavimi manipuliuoja, bet manipulioja labai gudriai, lyg tai girdamas ir išaukštindamas tave. Pavyzdžiui:” Tu vienintelis man tinkantis žmogus. Tik tu gali suteikti man viską, ko reikia”. Kas gali skambėti gražiai ir glostyti savimeilę. Bet tokiuose narcizo žodžiuose yra daug manipuliacijos ir savanaudiškumo, o tu esi tik įrankis jo rankose.

Psichologė A. Kašinska teigia, kad jos klientai konsultacijų metu yra narcistų aukos, pats narcizas niekada nesikreips pas psichologą, nes jis jo manymu elgiasi visada teisingai, geriausiai ir klaidų nedaro. Narcizas visiškai nepriima kritikos, žodis „visiškai” reiškia, kad narcizas į kritiką jo adresu gali reaguoti ryksmais, necenzūriniais žodžiais, pasikalbėti konstruktyviai dažniausiai nepavyksta. Dėl tokios reakcijos, šalia esantis partneris pripranta nusileisti ir tiesiog „nuryti” nuoskaudą.

Jei narcizas vienas iš tavo tėvų, greičiausiai tau dažnai primenama, kad tai ko pasiekiai yra tik jo dėka, pats nieko nesugebi ir privalai paklusti narcizo norams. Jo poreikiai pirmoje vietoje. Dažnai gali būti manipuliuojama tokiais žodžiais:” Koks tu sūnus, kad taip elgiesi” arba „kokia tu nedėkinga dukra”. Deja, bet narcizui beveik neįmanoma įtikti, jis visada išskirs, pabrėš, kas yra blogai, kur pasielgei ne pagal jo reikalavimus.

Apibendrinant, narcizas nepriima ir negirdi kritikos, sprogsta pykčiu ir gali prarasti kontrolę. Tokia reakcija yra dėl to, kad jis kompensuoja savo vertės trūkumą, visišką savo menkumo pojūtį, kurį labai slepia nuo kitų. Šitos baimės jis niekada niekam neparodys ir sau nepripažins.

Dižiąja dalimi narcizai tiki savo išskirtinumu, jie nesijaučia meluojantys apie savo didybę.

Jeigu atpažįsti, kad tavo artimoje aplinkoje yra narcisistinė asmenybė, psichologai pataria nusistatyti sau tinkamas ribas, tiek kiek tu pats leidi tave įtakoti. Deja, bet narcisitinės asmenybės nepakeisi, todėl tu pats esi atsakingas už savo emocinę sveikatą. Jei nepavyksta, jauti nerimą, yra polinkis į savidestrukciją, nerimas perauga į panikos priepuolius, kreipkis pagalbos pas psichologą, kuris padės išsiugdyti tinkamus įgūdžius save apsaugoti.

Šeimos psichologė

Agnieška Kašinska

Parašykite komentarą

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*